15-01-2024 17:48

A2 γυναικών-A' ζώνη: Ξέφυγε με +6 ο αήττητος Ηρακλής Κηφισιάς, απώλεια βαθμού για την Πετρούπολη, περίπατος της Αργυρούπολης στην Αγ. Παρασκευή

Ασταμάτητος ο Ηρακλής Κηφισιάς συνέχισε την εκπληκτική του πορεία με νέα νίκη κόντρα στην Ηλιούπολη για την 12η αγωνιστική και πρεμιέρα του Β γύρου της Ά ζώνης Α2 γυναικών.

Η ομάδα των βορείων προαστίων επικράτησε με 0-3 της Ηλιούπολης εκτός έδρας, πιο δύσκολα από το τελικό σκορ, καθώς τα δύο από τα τρία σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες με 25-27, 25-27.

Επίσης αύξησε την διαφορά στο +6 από την δεύτερη Περούπολη που απέδρασε από τον Αγ. Δημήτριο στο τάι μπεικ με 2-3, αλλα έχασε βαθμό από την γηπεδούχο Δάφνη η οποία πάλεψε τα τέσσερα από τα πέντε σετ του ντέρμπι.  Δραματικό παιχνίδι είχαμε στα Λιόσια όπου η γηπεδούχος Ένωση Ιλίου αν και προηγήθηκε 2-0 , χρειάστηκε να φτάσει στο τάι μπρέικ για να λυγίσει τον παθιασμένο ΟΦΗ με 3-2.

Με το δίποντο αυτό οι νικήτριες έκαναν βήμα παραμονής ενώ και η Κρητική ομάδα που είναι σκληροτράχηλη παρέμεινε ακλόνητη στην έκτη θέση. Θρίλερ είχαμε και στο Ρέθυμνο όπου και ο δέκατος ΝΟΠΕΡ κέρδισε στο τάι μπρέικ τον Ιωνικό Νίκαιας με το πέμπτο σετ να κρίνεται στο εκπληκτικό 20-18.

Οι δύο βαθμοί αυτοί αποτέλεσαν βαθιά βαθμολογική ανάσα για τις γηπεδούχες, οι οποίες πλησίασαν στον πόντο τον ένατο Ιωνικό Νίκαιας που πάλεψε σκληρά και τελικά έφυγε με έναν πολύτιμο βαθμό. Τέλος στην Πάτρα ο νεανικός Απόλλωνας χρειάστηκε να περιμένει να περάσει ένας ολόκληρος γύρος για να ζευγαρώσει τις νίκες του στην κατηγορία, κόντρα στον ουραγό ομάδα της ΑΕ Αμπελοκήπων.  Α2 Γυναικων- Α ζώνη 12η αγωνιστική

Σάββατο 13 Ιανουαρίου 2024

Α.Σ.Π. Απόλλων - Α.Ε. Αμπελοκήπων 3-0 (25-21, 25-15, 25-19)

Α.Ο. Ένωση Ιλίου - Ο.Φ.Η.3-2 (25-13, 25-22, 27-29, 28-30, 16-14

Γ.Σ. Ηλιούπολης - Γ.Σ.Κ. Ηρακλής 0,-3 (25-27, 17-25, 25-27)

Α.Ε. Αγ. Παρασκευής - Α.Ο.Ν. Αργυρούπολης 0-3 (15-25, 11-25, 22-25)

Α.Π.Ο. Δάφνη Αγίου Δημητρίου - Γ.Σ. Πετρούπολης 2-3 (25-19, 20-25, 25-27, 30-28, 10-15)